Czym zajmuje się introligator?
Dla wielu osób zawód introligatora brzmi zupełnie obco – trudno się temu dziwić, ponieważ sama nazwa nie jest zbyt często wymieniania. W pewnym momencie historii profesja ta została nawet zapomniana przez ludzi. Teraz jednak wraca do łask, ponieważ coraz większą uwagę przykładamy do eleganckiego zdobienia opraw książek, encyklopedii czy też prac dyplomowych.
Historyczne pochodzenie zawodu introligatora
W dawnych czasach książki nie były drukowane, ale tworzone. To właśnie procesem tworzenia książek zajmował się profesjonalny introligator. Pierwsze wzmianki o ich istnieniu, można odszukać jeszcze w starożytności, gdzie zajmowali się oni nie tylko przepisywaniem ksiąg, ale również zdobieniem ich stron, dekorowaniem liter, czy też wykańczaniem oprawek.
W miarę upływu lat zaczęły powstawać techniki drukarskie, które znacząco zmieniły proces powstawania książek. Podstawową rolę introligatorów zastąpili drukarze, a sami ozdabiacze musieli zmienić profil swojej działalności. Od tego czasu zaczęli skupiać się oni na zdobieniu stron i opraw, a także przygotowywaniu ozdobnych artykułów papierniczych.
Czym zajmuje się introligator?
Obecnie, introligator zajmuje się przede wszystkim przygotowywaniem opraw książek do druku. Zajmuje się także samym projektowanie opraw, broszur, czy też katalogów. W szerokiej ofercie przedstawicieli tej profesji znaleźć można także wykonywania kalendarzy, czy też przygotowywanie ozdobnego papieru.
Najbardziej doświadczeni introligatorzy zajmują się także renowacją starych opraw i przywróceniem blasku wiekowym dokumentom. Wykonywanie takiego zajęcia wymaga ogromnej wiedzy oraz doświadczenia, ale osiągane efekty potrafią być oszałamiające.